Karal: Yaş çay bedellerini ve çay budama bedellerini üreticilerin hesaplarına yatırın

Karal: Yaş çay bedellerini ve çay budama bedellerini üreticilerin hesaplarına yatırın

Vakıf Katılım

Karal, bölgedeki ziraat odalarının hesaplamalarına göre 1 kilo yaş çay maliyetinin ortalama 19 lira 85 kuruşken, hükümetin bu yıl maliyetlerin ve enflasyonun altında bir rakam açıkladığını belirterek, ''Maliyetler 1 yılda katlandı. Yıllık enflasyon yüzde 69,80 iken çay tarihinde ilk kez üreticilere enflasyon rakamlarının altında bir oran verildi. Bölgede 205 bini aşkın çay müstahsili ve diğer iş kollarıyla birlikte çaydan geçimini sağlayan milyonlarca insan hükümete tepkili. Üreticiler çok zor durumda, çünkü maliyetle başa çıkamıyorlar.” şeklinde konuştu. 

DEVA Partili Karal, üreticilerin yaşadıkları olumsuzluklara, enflasyon karşısında ezilmelerine karşı hükümete çağrıda bulundu.

Üreticilerin yaş çay alım fiyatının şokunu atlatamadığını ifade eden Karal, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Kurban Bayramı yaklaşıyor, 205 bin çay üreticisi ise kara kara düşünüyor. Çiftçi kurban kesecek durumda değil. Yaş çay alım fiyatında umduğunu bulamadı, hayal kırıklığına uğradı. Buradan hükümete çağrıda bulunuyoruz; Kurban Bayramından önce birinci sürgün yaş çay bedellerini ve çay budama bedellerini üreticilerin hesaplarına yatırın. Bari bu bedelleri ödeyin de insanlar kurban ibadetlerini yapabilsinler, bayrama huzurlu girebilsinler, kurbanlarını kesebilsinler. Aksi halde zaten mağdur edilen, emeğinin karşılığını alamayan üreticiler kurban dahi kesemeyecekler. Biz çay üreticilerimiz adına hükümetin bu yönde bir adım atarak birinci sürgün yaş çay bedelleri ile çay budama bedellerinin bayramdan önce üreticilerin hesaplarına yatırılmasını bekliyoruz.”

  Hibya Haber Ajansı